Wyjazd integracyjny – sposób na zwiększenie zadowolenia pracowników

Ku zadowoleniu wielu osób rynek pracy w Polsce ewoluuje do rynku pracownika. Niektóre branże, szczególnie IT, cierpią na brak dobrych specjalistów, którzy wspomogą działalność firmy. Dla pracowników niesie to same korzyści – łatwiej im znaleźć pracę oraz mogą liczyć na lepszą pozycję podczas negocjowania warunków zatrudnienia.

Firmy starają się przyciągnąć pracowników na różne sposoby. Oferują darmowe szkolenia, karty wstępu do obiektów sportowych, ubezpieczenie medyczne. Często również organizują firmowe eventy integracyjne.

Wspólny wyjazd pracowników na weekend wiąże się z korzyściami dla firmy. Osoby, które na co dzień łączy głównie praca, przez kilka dni mogą się lepiej poznać, porozmawiać na różne tematy, a także wspólnie skorzystać z różnego rodzaju rozrywki. Mają przy tym w całości zapewnione zakwaterowanie i wyżywienie przez pracodawcę, więc bez dodatkowych kosztów mają zapewniony wypoczynek poza swoim miejscem zamieszkania.

Firmowe eventy integracyjne często są połączone z określonymi atrakcjami, do których należy nie tylko wieczorna impreza. Przykładem może być wyjazd na szkołę przetrwania. Pracownicy są podzieleni na grupy, z których każda chodzi po lesie i wykonuje określone wcześniej zadania, a także na podstawie wskazówek musi znaleźć drogę do punktu zbiórki. Wspólne myślenie nad zadaniami powoduje, że pracownicy zbliżają się do siebie i muszą współpracować, aby wygrać z innymi grupami.

Osoby, które w swojej pracy mogą liczyć nie tylko na pensję, ale również dodatkowe benefity i atrakcje, są bardziej lojalni i mniej chętnie zmieniają pracodawcę. Dla firmy jest to szczególna korzyść, gdyż wyszkolenie dobrego pracownika to są koszty. Lepiej jest utrzymać przy sobie pracownika, niż co jakiś czas rekrutować nowe osoby.