Niektórzy ludzie muszą czasem pracować nawet kilkadziesiąt lat, aby móc pozwolić sobie na zakup własnego mieszkania. Kiedy jednak uda się im uzbierać wymaganą sumę pieniędzy na wkład początkowy i uważają, że ich zdolność kredytowa pozwoli na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, muszą wtedy podjąć bardzo trudną decyzję: na co się zdecydować?

Wszystko zależy od osobistych upodobań. Do jednych bardziej przemawia nowoczesne budownictwo, inni z kolei są miłośnikami stylu retro i oszklone budynki zupełnie do nich nie przemawiają. Czasami w celu znalezienia wymarzonego lokalu trzeba spędzić naprawdę sporo czasu na poszukiwaniach, ale zdecydowanie jest to gra warta świeczki.

Kolejna kwestia, to czy dany dom/mieszkanie kupowany jest z rynku pierwotnego czy rynku wtórnego. W tym pierwszym przypadku, cena za nieruchomość jest wyższa, ale można deweloperowi podsunąć swoje sugestie i wpłynąć na ostateczny kształt swojego „gniazdka”. Rynek wtórny charakteryzuje się z kolei niższą ceną, ale i tak remonty mogą pochłonąć całkiem sporo środków.