Czasami trafia nam się szczeniak z jakimiś chorobami, albo nie przyswaja odpowiedniej karmy, albo ma problemy z sierścią lub ma, na przykład, chore nerki. Wtedy najlepszą karmę dobierze nam weterynarz. Karma weterynaryjna to rodzaj karmy, która ma składniki łagodzące, dane, psie schorzenia. Tutaj też jest podział na odpowiedni wiek psa czy jego wielkość. Weterynaryjna karma dla szczeniaków ma odpowiednie granulki i odpowiednio zbilansowane składniki, które nie tylko pomogą w osiągnięciu odpowiedniego wzrostu psa, ale także złagodzą lub całkowicie, z czasem, wyeliminują jego dolegliwości.
Bardzo ważne jest aby nasz mały pies lub kot, w momencie wzrostu otrzymał składniki, które wzbogacą jego organizm i pomogą dobrze mu się rozwijać, a jeszcze, w przypadku, gdy trafimy na chory egzemplarz, dobrze jest wspomagać go w chorobie czy jakiejś ułomności, odpowiednio zbilansowaną karmą.
Karma dla szczeniaków to, na ogół, najdroższy rodzaj karmy, jest ona wzbogacona bardzo dużą ilością, danego mięsa, oraz są w niej zawarte potrzebne minerały.