Czy Ty też należysz do osób, które przynajmniej kilka razy w roku podejmują decyzję o odchudzaniu? Czy Twoje postanowienia związane z dietą zwykle po kilku dniach legną w gruzach lub dopada Ciebie klasyczny efekt jojo? Winę ponosi często psychologia Dieta odchudzająca musi się zacząć w głowie.

Podejmowanie decyzji o odchudzaniu bez silnej motywacji nie ma sensu. Na początek wyznacz sobie realne cele. Zaprzestań prób w stylu „20 kg w miesiąc”, bo im bliżej końca miesiąca tym Twoja chęć do działania będzie maleć z uwagi na brak efektów. Najbezpieczniej jest zrzucać 1 kg masy tygodniowo. Żeby siebie zmotywować mów o swoich postanowieniach głośno. Nie ukrywaj się z odchudzaniem. Jeśli otoczenie będzie wiedzieć o Twoich planach, Tobie samej będzie wstyd z nich rezygnować zjadając w towarzystwie kawałek ciasta z kremem.

Wyznacz sobie tzw. „cheat meal” czyli jeden oszukany posiłek w tygodniu. Wpłynie to pozytywnie na Twoje samopoczucie i nie zaburzy efektów dotychczasowej diety. „Cheat meal” pomaga często przełamać efekt zatrzymania wagi wywołany nagłym obcięciem kalorii.