Kobiety najczęściej przychodzą do ginekologa ponieważ odczuwają pieczenie, swędzenie. Przy tych objawach najczęściej występują tzw. upławy, czyli nieprawidłowa wydzielina z pochwy. Ich występowanie prawie zawsze oznacza, że w narządach moczowo-płciowych kobiety jest jakieś zakażenie lub infekcja.

Znakiem że zaczyna się ona rozwijać może być również nieprzyjemny zapach wydzielający się z tamtych okolic. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy są one przejawem naturalnych zmian w organizmie kobiety. Największym błędem popełnianym w przypadku wystąpienia upławów jest wpadanie w panikę lub przesada w drugą stronę –lekceważenie problemu. Najrozsądniej jest zgłosić się do specjalisty, który w wyniku badań oraz wywiadu będzie w stanie postawić odpowiednią diagnozę oraz zalecić stosowne leczenie na dany przypadek.

Kolejną popularną chorobą dróg rodnych kobiet są nadżerki, które wykrywane dosyć wcześnie dają możliwość szybkiego usunięcia problemu, ponieważ są jeszcze niegroźne. Jeżeli jednak kobieta zaniedba problem i profilaktykę, a do tego nie będzie wykonywała stałych, systematycznych badań jest ryzyko, że cierpi na nadżerkę w stopniu zaawansowanym. Taki stan rzeczy daje duże ryzyko powstania raka szyjki macicy, który można usuwać już wyłącznie chirurgicznie w szpitalu. Bardzo istotne jest wtedy wykonanie badania cytologicznego, który wykaże powstające zmiany w tym organie i pozwoli lekarzowi postawić dokładną diagnozę. Pełny obraz sytuacji pozwala lekarzowi podjąć stosowne kroki tak aby wyleczyć pacjentkę w możliwie najkrótszym terminie.