Uczuleniowe zapalenie spojówek
Ostatnio coraz częściej spotykamy uczuleniowe zapalenia spojówek.
Czynniki uczulające mogą być różne: pyły roślinne, cząstki pochodzenia zwierzęcego, kurz, substancje chemiczne, bakterie, kosmetyki, lekarstwa. Zapalenia alergiczne występują zwykle w postaci ostrej, z silnym obrzękiem spojówek i powiek oraz obfitą wydzieliną. Towarzyszy temu świąd, pieczenie, łzawienie, światłowstręt. Reakcja taka może wystąpić po zetknięciu się z czynnikiem uczulającym. Niekiedy choroba zaczyna się mniej ostro i ma przebieg przewlekły.
Leczenie polega na rozpoznaniu i usunięciu czynnika uczulającego, co często jest trudne, wymaga specjalnych badań i współpracy specjalisty alergologa. Miejscowo stosuje się leki przeciwuczuleniowe w postaci kropli i maści ocznych. Może je zlecić tylko okulista.
Inne zapalenia spojówek
Stan zapalny spojówek może być wywołany również przez wirusy. Do najczęstszych, występujących nagminnie (epidemicznie), należy zapalenie obejmujące także rogówkę. Zapalenie spojówek może też być jednym z objawów choroby zakaźnej, np. odry, różyczki, świnki, grypy. Zwykle nie wymaga specjalnego leczenia.