Szczepienia dziecka
Szczepienia ochronne przeciwko chorobom zakaźnym wieku dziecięcego są bardzo istotnym warunkiem zdrowia. Chronią bowiem dziecko przed zachorowaniem na gruźlicę, błonicę, krztusiec, tężec, odrę, chorobę Heinego-Medina.
Do niedawna choroby te były śmiertelne w 100% (np. gruźlicze zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych), powodowały wysoką śmiertelność (błonica, tężec), pociągały za sobą poważne komplikacje (krztusiec, odra) albo prowadziły do śmierci lub trwałego kalectwa (choroba Heinego-Medina).
Terminy szczepień okresowych określa tzw. kalendarz szczepień, według którego są prowadzone szczepienia przez poradnie dziecięce i placówki higieny szkolnej. Obowiązkiem rodziców jest zgłaszanie się z dzieckiem na szczepienia w wyznaczonych terminach. Dzieci przed szczepieniem są badane przez lekarza.
Obawa rodziców przed reakcjami poszczepiennymi jest nieuzasadniona. Reakcje te (czasem podniesiona temperatura ciała, nieznaczny ból lub obrzęk rączki, wolniejsze stolce) są absolutnie niewspółmierne do następstw zachorowania na tak poważne w skutkach choroby, istotnych przeciwwskazań do szczepienia jest niewiele, czasami jedynie trzeba przesunąć w czasie termin szczepienia, jeśli dziecko jest naprawdę chore (np. ostre gorączkowe zakażenie, niektóre choroby ośrodkowego układu nerwowego).