Co oznacza białko w moczu?

Pojawiające się w moczu białko może być niepokojącym objawem. Zwykłe badanie moczu jest w stanie wykryć tę nieprawidłowość, która wymaga konsultacji z lekarzem i możliwe, że wykonania kolejnych badań. Wiele osób zastanawia się jednak, czy białko w moczu jest zwiastunem problemów ze zdrowiem? Białko występujące w moczu może być sygnałem nieprawidłowości w organizmie, jednak wcale nie musi od razu zwiastować ciężkiej choroby.

Kiedy pojawia się białko w moczu?
Standardowo wykonywane badanie moczu nie powinno wykrywać białka. Niewielkie ilości białka wydalane w moczu nie muszą jednak zwiastować od razu problemu ze zdrowiem, mimo wszystko powinno być wskazaniem do konsultacji. Białko w moczu może pojawić się po intensywnym wysiłku fizycznym, a także w wyniku osłabienia chorobą czy gorączką. Białkomocz pojawia się jako stan fizjologiczny u kobiet w ciąży i nie wymaga leczenia.

Białko w moczu – niepokojący objaw
Niepokojącym zjawiskiem jest białkomocz połączony z obecnością bakterii w moczu – może oznaczać rozwijającą się infekcję dróg moczowych. U mężczyzn po 40 roku życia obecność białka w moczu może symbolizować problemy z prostatą. Białko w moczu może być również objawem chorób nerek, w tym odmiedniczkowego zapalenia nerek. Oczywiście wielu schorzeniom tego typu towarzyszą także inne objawy, które zwykle ciężko jest przegapić. Mimo wszystko, obecność białka w moczu warto skonsultować z lekarzem, który może zlecić dalsze badania diagnostyczne mające na celu ustalenie przyczyny zjawiska.