Skąd bierze się białko w moczu?

Białko w moczu nie jest normalnym zjawiskiem, jednak nie musi od razu zwiastować choroby. W przypadku wykrycia białka w moczu warto skonsultować się z lekarzem – bardzo możliwe, że konieczne będzie powtórzenie badania za jakiś czas lub ewentualnie dalsza diagnostyka. Białko w moczu może być oznaką choroby, jednak wcale nie musi.

Kiedy pojawia się białko w moczu?
Białko w moczu pojawia się zawsze, jednak w niewielkich ilościach, które nie są wykrywane przez urządzenia diagnostyczne. Dopiero większe od fizjologicznego ilości białka są wykrywane w czasie badania. Białko w moczu może pojawiać się w wielu przypadkach – między innymi po intensywnym wysiłku fizycznym, podczas choroby której towarzyszy gorączka. Białkomocz to również normalne zjawisko występujące u kobiet ciężarnych i nie stanowi wówczas wskazania do leczenia.

Białko w moczu może jednak zwiastować poważną chorobę – bardzo często pojawia się podczas różnego rodzaju chorób nerek, a w szczególności w czasie odmiedniczkowego zapalenia nerek. Białkomocz w połączeniu z licznymi bakteriami wykrytym w moczu może być objawem stanu zapalnego w obrębie dróg moczowych. Nadmierne wydalanie białka z moczem może towarzyszyć także innym chorobom – między innym cukrzycy, alergii, gruźlicy czy kile. Jeśli badanie moczu wykryło obecność białka, zawsze warto skonsultować to z lekarzem – pomoże to ustalić, czy białkomocz ma jakieś poważne podłoże, czy może jest zdarzeniem jednorazowym, które nie ma wpływu na funkcjonowanie organizmu.