W każdym zakątku ziemi możemy zaobserwować różne podejścia do budowania domów i stawiania konstrukcji. Mimo, że za każdym kolejnym rokiem, Ziemi coraz bliżej do globalnej wioski, to różnice w budownictwie są widoczne już na pierwszy rzut oka. Te różnice można zaobserwować w obrębie poszczególnych Państw, których regiony dopasowują się do ukształtowania terenu, częstych zawirowań pogodowych, oraz innych bardzo często zwyczajnie kulturowych różnić w podejściu do sztuki budowania i projektowania budynków.

Architektura regionalna jest nieodzownym elementem każdej kultury, zarówno w przeszłości jak i dziś. Dzięki zdobyczom jakie nam daje możemy rozróżniać poszczególne cywilizacje, obserwować ich rozwój oraz wpływ innych kultur na tenże rozwój.

Czy jest możliwe zatem aby różne państwa ujednoliciły swoje podejście do stawiania budowli? W pewnym zakresie z pewnością tak, choć pełne ujednolicenie jest raczej niemożliwe ze względu na regionalny charakter każdej cywilizacji. Po za tym mogłoby to okaleczyć różnorodność jaką daje nam wielokulturowość wszystkich mieszkańców ziemi.