Na przestrzeni wielu stuleci architektura spełniała wiele bardzo ważnych i cenionych funkcji, dzięki którym cywilizacje mogły wzrastać i rozwijać się oraz dominować w swoich rejonach.

Architekci budowali w różnych celach odpowiadając na wiele potrzeb swoich władców. Poszczególne budowle miały być odpowiedzią na religijne, wojenne oraz kulturowe potrzeby swych cywilizacji, nadając im wyjątkowego charakteru oraz odzwierciedlając ich unikatowe cechy.

Z perspektywy czasu, jedną z najbardziej fascynujących epok jaką było średniowiecze, możemy nazwać epoką monumentalnych katedr oraz masywnych zamków. I jedne i drugie miały swoje charakterystyczne zadania, które potwierdzały tożsamość, a także podkreślały siłę poszczególnych narodów.

Starzy architekci i budowniczowie nie spodziewali się zapewne, że budynki które zaprojektują przejdą do historii oraz przetrwają próby czasu oraz wiele zawirowań geopolitycznych. Niektóre z Katedr wciąż jeszcze działających istnieje ponad tysiąc lat, a ich świetność zdaje się nie gasnąć mimo trendów, które wciąż proponują nowsze rozwiązania.