John znów zaskakuje nas swoimi pomysłami na artystyczne kolaboracje. 23 kwietnia członkowie zespołu Duran Duran potwierdzili na swojej stronie internetowej, że zagra na gitarze na ich mającym ukazać się w tym roku albumie.

Ręka do góry kto potrafi bez zaglądania do You Tuba zanucić choć jedną piosenkę Duran Duran… Nie ma rąk? No właśnie… Legenda lat 80. nie ma chyba obecnie zbyt wielu fanów, choć działa od 1978 roku. Brytyjski zespół stworzony przez Johna Taylora i Nicka Rhodesa wydał dotychczas 18 albumów. Największe triumfy święcił w latach 80, a jego klasyczny „najmocniejszy” skład stanowili: wokalista Simon Le Bon, basista John Taylor, perkusista Roger Taylor, klawiszowiec Nick Rhodes i gitarzysta Andy Taylor. Muzyka Duran Duran stanowiła przedziwną mieszankę stylów: muzycy przyznawali się zarówno do inspiracji muzyką soul, jak i twórczością Davida Bowiego, Velvet Underground i New York Dolls. Doszukiwano się też podobieństw do twórczości Roxy Music. Jak przystało na grupę nazwaną od postaci szalonego naukowca z filmu „Barbarella” chętnie wykorzystywała nowoczesne technologie i zaskakiwała spektakularna oprawą koncertów. Dość powiedzieć, że to właśnie Duran Duran jako pierwszy zespół na świecie sprzedawał swój utwór przez Internet – była to pochodząca z 1996 roku piosenka „Electric Barbarella”.

Już pierwszy album „Duran Duran” z 1981 roku przyniósł im pierwsze przeboje i osiągnął trzecie miejsce na brytyjskiej liście Top75. Kolejny, wydany w 1982 roku „Rio” był również znakomicie przyjęty, a do jego popularności przyczyniły się walnie teledyski nagrywane w egzotycznych, plażowych plenerach. Nie bez znaczenia były też piękne kobiety od samego początku obecne w klipach grupy – Duran Duran jako jeden z pierwszych zespołów wpadł na pomysł współpracy z modelkami. Muzycy wyróżniali się też staranną stylizacją: wymyślnymi fryzurami i strojami.

Rio

W Polsce z kolei bardzo popularny był ten utwór:

Hungry Like a Wolf

Kolejne 2 lata również upłynęły pod znakiem szaleństwa na punkcie stylowych królów new romantic i ich trzeciej płyty „Seven & Ragged Tiger”. pochodzący z niej utwór „Is There Something I Should Know” osiągnął w Wielkiej Brytanii pierwsze miejsca na listach przebojów.

Is there something I should know

W Stanach z kolei bardzo podobały się utwory „Wild Boys” i „The Reflex”.

Wild Boys

Popularność Duran Duran w Stanach znalazła nawet swoje odbicie … w twórczości RHCP. W pochodzącej z albumu „Freaky Styley” (1985) piosence „Nevermind” Anthony Kiedis rapował

„Nevermind the British bands
Nevermind the Synth Funk bands
Nevermind the Wham Wham band
Nevermind Duran Duran
Cause we’re
Red Hot Chili Peppers”

Anthony mówił potem, że tak bardzo fascynowała go wtedy muzyka punkowa, że nie był w stanie nawet słuchać takich zespołów jak Duran Duran. Wiele lat później, gdy osobiście poznał Simona Le Bona przepraszał go za swoją młodzieńczą butę.

Wspaniałą passę Duran Duran zakończyło nagranie w 1985 roku piosenki do pochodzącego z bondowskiej sagi filmu „Zabójczy widok”. Był to pierwszy bondowski temat, który podbił skutecznie listy przebojów.

View to kill

Zmęczony nagłą karierą zespół zawiesił potem działalność. Jego członkowie udzielali się w różnych pobocznych projektach, a w 1986 roku zespół powrócił w niepełnym, trzyosobowym składzie i z zupełnie zmienioną stylistyką muzyczną, której przykładem jest album „Notorius” (1986). Wielu starych fanów odwróciło się wtedy od grupy, nie mogąc wybaczyć jej porzucenia charakterystycznego brzmienia z mocnym udziałem syntezatorów.

Ciągłe personalne roszady spowolniły w tamtym okresie rozwój kariery zespołu. Jednak mimo głosów malkontentów zdarzały się Duran Duran znaczące sukcesy, jak chociażby przebój „Ordinary World” z pochodzącego z 1993 roku albumu „Wedding Album”.

Po serii niezbyt udanych płyt w drugiej połowie lat 90. Duran Duran w 2001 roku reaktywował się w oryginalnym składzie i nagrał następnie album „Astronaut” (2004).

Whats Happens Tomorrow

Z sukcesami koncertował później w Europie i rozpoczął nagrywanie kolejnej płyty, ale w tym momencie odszedł od grupy Andy Taylor. Powód? Panowie postanowili powierzyć pieczę nad albumem Timbalandowi, Andy Taylor zaś skłaniał się do powrotu do stylu new romantic…. „Red Carpet Massacre” ukazał się w 2007 roku i mimo duetów z superpopularnym Justinem Timberlakiem nie spotkał się raczej z uznaniem.

Nite-Runner

Ostatnim wydawnictwem Duran Duran jest pochodząca z 2011 roku płyta „All You Need Is Now” , wyprodukowana przez Marka Ronsona, która w odbiorze wielu krytyków jest próbą powrotu do „złotej ery” w twórczości grupy. Ronson, który m.in. odpowiadał za produkcję hitów Amy Winehouse zdecydowanie popchnął grupę we właściwym kierunku, atrakcyjnym zarówno dla jej starych, jak i dla nowych fanów.

Girl Panic!

Jak wygląda współpraca Duran Duran z Johnem? Zgodnie z informacją podaną na stronie DD Fru nie rusza się ze swojego domowego zacisza i tam nagrywa gitarowe ścieżki, które przesyła im mailowo. Efekty są ponoć więcej niż obiecujące, produkuje znów Mark Ronson. Czego możemy się więc spodziewać? Z pewnością nie oczekiwanych tak bardzo przez wszystkich fanów występów Johna na żywo – członkowie Duran Duran stwierdzili, że nie planują takiej formy współpracy. Oczywiście wywołało to falę komentarzy, że niełatwo będzie zastąpić Johna podczas koncertów, bo niewielu gitarzystów dorównuje mu umiejętnościami. Jak będzie w rzeczywistości? Miejmy nadzieję, ze przekonamy się już niebawem, bo data wydania płyty i jej tytuł są jeszcze nieznane.