Socrealizm architektura
W latach trzydziestych dwudziestego wieku w Związku Radzieckim narodził się nowy kierunek w kulturze – socrealizm architektura, literatura, rzeźba i inne sztuki plastyczne tego nurtu miały przede wszystkim nieść przesłanie wielkości i potęgi państwa opartego na sojuszu robotników i chłopów.
Budowle projektowane przez socrealistycznych architektów były mało funkcjonalne, ale za to monumentalne. Właśnie monumentalizm jest zasadniczą cechą architektury okresu socrealizmu. W symetrycznych budowlach projektowano wysokie partery z wejściami zdobionymi kolumnami, pilastrami i oczywiście rzeźbami lub płaskorzeźbami. Tematyka tych dwóch ostatnich była wiadoma – scenki z życia codziennego dzielnych towarzyszy i towarzyszek pracujących w fabrykach czy na roli.
Potężne budynki umieszczano w uporządkowanej przestrzeni z prostymi, szerokimi traktami ulicznymi oraz wielkoobszarowymi placami. Tak między innymi posadowiony jest najbardziej zanany polski przykład architektury socrealizmu – Pałac Kultury i Nauki w Warszawie.
Starsze artykuły:
Domowy klasyczny hamburger – przepis krok po kroku
Na dzisiejszym blogu przygotowałam dla Was przepis na domowy klasyczny hamburger! Krok po kroku pokażę Wam, jak stworzyć pysznego burgera, który zrobi wrażenie na całej rodzinie. Gotowi na kulinarne wyzwanie? Zaczynamy!🍔 #hamburger #przepis #domowyburger